Opodatkowanie marynarzy – fakty i mity (cz. III)
pIT W zależności od regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisanych przez Polskę, marynarze muszą rozliczać swoje dochody z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją lub zaliczenia proporcjonalnego.
W poprzednich artykułach dotyczących problemów, jakie mają marynarze przy rozliczaniu swoich dochodów, rozpatrywane były zagadnienia definicji transportu międzynarodowego i wpływu tego rozstrzygnięcia na miejsce i sposób opodatkowania dochodów. Przyszła pora ma omówienie metod, jakie mogą mieć zastosowanie przy obliczaniu przez marynarzy należnej daniny.
W zależności od rodzaju pracy wykonywanej przez marynarza powinien on analizować, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie w jego przypadku, biorąc pod uwagę:
- kraj faktycznego zarządu przedsiębiorstwa eksploatującego jego statek – jeżeli wykonuje pracę na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym;
lub
- kraj miejsca wykonywania przez niego pracy – w każdym innym przypadku.
Obecnie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, są dwie metody unikania podwójnego opodatkowania, które mogą zostać zastosowane do dochodów osiąganych przez polskich rezydentów podatkowych podlegających opodatkowaniu za granicą: (...) ℗
–Paweł Majewski menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce
–Kuba Lewandowski doradca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta